Español
English
Svenska
Français
Português
UTMÄRKELSER
OSCARS
GOLDEN GLOBES
GULDBAGGEN
VISA ALLA
PLATTFORMAR
NETFLIX
AMAZON PRIME
HBO
DISNEY+
APPLE TV+
YOUTUBE PREMIUM
LAND
NETFLIX
GENRES
OSCARSGALAN 2024
GOLDEN GLOBE 2024
BOX-OFFICE
|
SAG 2024
|
INDEPENDENT SPIRIT 2024
|
GOLDEN GLOBE-GALAN 2024
|
EMMY-GALAN 2023
|
BAFTA-GALAN 2024 (NOM.)
|
FILMFESTIVALEN I SUNDANCE-GALAN 2024
|
GOYA-GALAN 2024
|
CRITICS CHOICE AWARD-GALAN 2024
|
Nika-galan 2020
Alla utgåvor »
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
Se utmärkelser per kategori
Frantsuz
9 Nomineringar | 4 Nika
Bästa kostym
Bästa manus
Bästa manliga biroll
Bästa kvinnliga biroll
Årets upptäckt
()
Bästa regi
(
Andrey Smirnov
)
Bästa film
Bästa manliga biroll
Bästa kvinnliga biroll
Beanpole – Den väldiga kvinnan
8 Nomineringar | 2 Nika
Bästa foto
Bästa kostym
Bästa regi
(
Kantemir Balagov
)
Bästa film
Bästa filmmusik
Bästa produktionsdesign
Bästa kvinnliga huvudroll
Bästa ljud
My Little One (Ayka)
5 Nomineringar | 2 Nika
Bästa regi
(
Sergei Dvortsevoy
)
Bästa film
Bästa manus
Bästa kvinnliga huvudroll
Bästa klippning
Odessa
4 Nomineringar | 2 Nika
Bästa manliga huvudroll
Bästa film
Bästa filmmusik
Bästa manliga biroll
Il peccato
4 Nomineringar | 3 Nika
Bästa film
Bästa foto
Bästa kostym
Bästa produktionsdesign
Malchik Russkiy
4 Nomineringar | 1 Nika
Bästa foto
Bästa kostym
Bästa produktionsdesign
Årets upptäckt
()
Kerosin
3 Nomineringar
Bästa kvinnliga huvudroll
Bästa filmmusik
Bästa manus
Voskresenye
2 Nomineringar
Bästa manliga huvudroll
Bästa kvinnliga biroll
Vernost
2 Nomineringar | 1 Nika
Bästa klippning
Bästa manliga huvudroll
Tekst
1 Nominering | 1 Nika
Bästa manus
Andrej Tarkovskij - En filmares bön
1 Nominering
Bästa Dokumentär
Khutsiev. Motor idet!
1 Nominering | 1 Nika
Bästa Dokumentär
Kino epokhi peremen
1 Nominering
Bästa Dokumentär
O Kire ukradkoy
1 Nominering
Bästa Dokumentär
Smert nam k litsu
1 Nominering
Bästa klippning
Tobol
1 Nominering
Bästa ljud
Odnazhdy v Trubchevske
1 Nominering
Bästa ljud
Byk (The Bull)
1 Nominering
Årets upptäckt
()
Shyrakshy
1 Nominering
Bästa film från OSS och Baltikum
Running to the Sky
1 Nominering
Bästa film från OSS och Baltikum
Kohtunik
1 Nominering
Bästa film från OSS och Baltikum
Inhale-Exhale
1 Nominering | 1 Nika
Bästa film från OSS och Baltikum
Erken Kisher
1 Nominering
Bästa film från OSS och Baltikum
Uzy (S)
1 Nominering
Bästa animerade film
On ne mozhet zhit bez kosmosa (S)
1 Nominering | 1 Nika
Bästa animerade film
Khozyayka Mednoy gory
1 Nominering
Bästa animerade film
Yumorist
1 Nominering
Bästa manliga huvudroll
https://unopeliculas.com
Sekretess och cookies: Denna webbplats använder cookies. Genom att fortsätta använda denna webbplats accepterar du dess användning.
För mer information, inklusive hur du kontrollerar cookies, se här:
Sekretess och cookies
.
Cerrar y Aceptar