Español
English
Svenska
Français
Português
UTMÄRKELSER
OSCARS
GOLDEN GLOBES
GULDBAGGEN
VISA ALLA
PLATTFORMAR
NETFLIX
AMAZON PRIME
HBO
DISNEY+
APPLE TV+
YOUTUBE PREMIUM
LAND
NETFLIX
GENRES
OSCARSGALAN 2024
GOLDEN GLOBE 2024
BOX-OFFICE
|
SAG 2024
|
INDEPENDENT SPIRIT 2024
|
GOLDEN GLOBE-GALAN 2024
|
EMMY-GALAN 2023
|
BAFTA-GALAN 2024 (NOM.)
|
FILMFESTIVALEN I SUNDANCE-GALAN 2024
|
GOYA-GALAN 2024
|
CRITICS CHOICE AWARD-GALAN 2024
|
Platino-galan 2024
Alla utgåvor »
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
2024
Se utmärkelser per kategori
Snöns brödraskap
7 Nomineringar | 6 Platino
Bästa manliga biroll
(
Matías Recalt
)
Bästa ljud
Bästa foto
Bästa klippning
Bästa manliga huvudroll
Bästa utländska, spanskspråkiga film
Bästa regi
(
J.A. Bayona
)
Close Your Eyes
6 Nomineringar | 1 Platino
Bästa kvinnliga biroll
(
Ana Torrent
)
Bästa foto
Bästa scenografi
Bästa utländska, spanskspråkiga film
Bästa manus
Bästa manliga biroll
(
José Coronado
)
Greven
6 Nomineringar | 1 Platino
Bästa ljud
Bästa kvinnliga biroll
(
Antonia Zegers
)
Bästa manliga huvudroll
Bästa regi
(
Pablo Larraín
)
Bästa manus
Bästa scenografi
Puan
5 Nomineringar
Bästa kvinnliga biroll
(
Alejandra Flechner
)
Bästa manliga biroll
(
Leonardo Sbaraglia
)
Bästa scenografi
Bästa manliga huvudroll
Cinema och utbildning i värderingspriset
The Delinquents
4 Nomineringar
Bästa foto
Bästa klippning
Bästa utländska, spanskspråkiga film
Bästa manus
División Palermo
4 Nomineringar
Bästa manliga huvudroll i Miniseries eller Teleserie
(Santiago Korovsky)
Bästa biroll i en TV-serie
(
Daniel Hendler
)
Bästa kvinnliga biroll i en TV-serie
(
Pilar Gamboa
)
Bästa kreatör av miniserie eller tv-serie
(
Santiago Korovsky
)
Kalla mig Lucía
4 Nomineringar | 4 Platino
Bästa kvinnliga biroll
(
Ane Gabarain
)
Bästa debutfilm
Bästa manus
Cinema och utbildning i värderingspriset
Iosi, el espía arrepentido
4 Nomineringar | 1 Platino
Bästa latinamerikanska miniserier eller teleseries
Bästa manliga huvudroll i Miniseries eller Teleserie
(Gustavo Bassani)
Bästa kvinnliga biroll i en TV-serie
(
Minerva Casero
)
Bästa kreatör av miniserie eller tv-serie
(
Daniel Burman
)
The Eternal Memory
3 Nomineringar | 1 Platino
Bästa klippning
Cinema och utbildning i värderingspriset
Bästa Dokumentär
Los mil días de Allende
3 Nomineringar | 1 Platino
Bästa manliga huvudroll i Miniseries eller Teleserie
(Alfredo Castro)
Bästa latinamerikanska miniserier eller teleseries
Bästa kvinnliga huvudroll i Miniseries eller Teleserie
(Aline Küppenheim)
Un amor
3 Nomineringar | 1 Platino
Bästa manliga biroll
(
Luis Bermejo
)
Bästa regi
(
Isabel Coixet
)
Bästa kvinnliga huvudroll
Blondi
3 Nomineringar
Bästa debutfilm
Bästa originalmusiken
Bästa kvinnliga huvudroll
El amor después del amor
3 Nomineringar | 1 Platino
Bästa kvinnliga huvudroll i Miniseries eller Teleserie
(Micaela Riera)
Bästa kreatör av miniserie eller tv-serie
(
Juan Pablo Kolodziej
)
Bästa biroll i en TV-serie
(
Andy Chango
)
El cuerpo en llamas
2 Nomineringar
Bästa latinamerikanska miniserier eller teleseries
Bästa kvinnliga huvudroll i Miniseries eller Teleserie
(Úrsula Corberó)
Saben aquell
2 Nomineringar
Bästa kvinnliga huvudroll
Bästa manliga huvudroll
Huesera: The Bone Woman
2 Nomineringar
Bästa ljud
Bästa klippning
Tótem
2 Nomineringar
Bästa utländska, spanskspråkiga film
Bästa regi
(
Lila Aviles
)
La Mesías
2 Nomineringar | 2 Platino
Bästa kvinnliga huvudroll i Miniseries eller Teleserie
(Lola Dueñas)
Bästa kvinnliga biroll i en TV-serie
(
Carmen Machi
)
The Settlers
2 Nomineringar
Bästa scenografi
Bästa debutfilm
30 monedas T2
2 Nomineringar
Bästa kvinnliga biroll i en TV-serie
(
Najwa Nimri
)
Bästa kreatör av miniserie eller tv-serie
(
Álex de la Iglesia
)
Robot Dreams
2 Nomineringar | 2 Platino
Bästa originalmusiken
Bästa animerade film
La pecera
2 Nomineringar
Bästa debutfilm
Bästa originalmusiken
Radical
2 Nomineringar
Bästa originalmusiken
Cinema och utbildning i värderingspriset
Simón
1 Nominering
Bästa debutfilm
El juicio
1 Nominering
Bästa Dokumentär
La cabeza de Joaquín Murrieta
1 Nominering
Bästa biroll i en TV-serie
(
Emiliano Zurita
)
La memoria del cine: Una película sobre Fernando Méndez-Leite
1 Nominering
Bästa Dokumentär
Una jauría llamada Ernesto
1 Nominering
Bästa Dokumentär
Bajo terapia
1 Nominering | 1 Platino
Bästa Komedifilm
Rapa
1 Nominering
Bästa manliga huvudroll i Miniseries eller Teleserie
(Javier Cámara)
Los Wánabis
1 Nominering
Bästa Komedifilm
Home is Somewhere Else
1 Nominering
Bästa animerade film
El caso Monroy
1 Nominering
Bästa manliga huvudroll
Te estoy amando locamente
1 Nominering
Bästa Komedifilm
When Evil Lurks
1 Nominering
Bästa ljud
Que nadie duerma
1 Nominering
Bästa kvinnliga huvudroll
La mujer salvaje
1 Nominering
Bästa kvinnliga huvudroll
El sueño de la sultana
1 Nominering
Bästa animerade film
Nayola
1 Nominering
Bästa animerade film
Norma
1 Nominering
Bästa Komedifilm
La piel pulpo
1 Nominering
Bästa foto
I Have Electric Dreams
1 Nominering
Bästa debutfilm
Barrabrava
1 Nominering | 1 Platino
Bästa latinamerikanska miniserier eller teleseries
They Shot the Piano Player
1 Nominering
Bästa animerade film
https://unopeliculas.com
Sekretess och cookies: Denna webbplats använder cookies. Genom att fortsätta använda denna webbplats accepterar du dess användning.
För mer information, inklusive hur du kontrollerar cookies, se här:
Sekretess och cookies
.
Cerrar y Aceptar