Español
English
Svenska
Français
Português
UTMÄRKELSER
OSCARS
GOLDEN GLOBES
GULDBAGGEN
VISA ALLA
PLATTFORMAR
NETFLIX
AMAZON PRIME
HBO
DISNEY+
APPLE TV+
YOUTUBE PREMIUM
LAND
NETFLIX
GENRES
OSCARSGALAN 2024
GOLDEN GLOBE 2024
BOX-OFFICE
|
SAG 2024
|
INDEPENDENT SPIRIT 2024
|
GOLDEN GLOBE-GALAN 2024
|
EMMY-GALAN 2023
|
BAFTA-GALAN 2024 (NOM.)
|
FILMFESTIVALEN I SUNDANCE-GALAN 2024
|
GOYA-GALAN 2024
|
CRITICS CHOICE AWARD-GALAN 2024
|
Independent Spirit-galan 2024
Alla utgåvor »
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
2024
Se utmärkelser per kategori
Jury Duty
-12 Nomineringar | 1 Independent Spirit
Bästa nya TV-serien
Bästa ensemble i en manusserie
Past Lives
3 Nomineringar | 1 Independent Spirit
Bästa manus
Bästa Lead Performance
(
Yoo Teo
,
Greta Lee
)
Bästa regi
(
Celine Song
)
Bästa film
May December
5 Nomineringar | 1 Independent Spirit
Bästa stödjande prestanda
(
Charles Melton
)
Bästa Lead Performance
(
Natalie Portman
)
Bästa regi
(
Todd Haynes
)
Bästa film
Bästa första manuset
American Fiction
4 Nomineringar | 2 Independent Spirit
Bästa stödjande prestanda
(
Sterling K. Brown
)
Bästa film
Bästa manus
Bästa Lead Performance
(
Jeffrey Wright
)
Kärlek & avund
4 Nomineringar
Bästa stödjande prestanda
(
Ben Whishaw
)
Bästa Lead Performance
(
Franz Rogowski
)
Bästa regi
(
Ira Sachs
)
Bästa film
The Last of Us
3 Nomineringar | 1 Independent Spirit
Bästa biroll i en TV-serie
(
Murray Bartlett
)
Bästa ledande prestation i en TV-serie
(
Bella Ramsey
)
Bästa biroll i en TV-serie
(
Nick Offerman
)
Bästa nya artist på TV
(
Keivonn Woodard
)
I\'m a Virgo
4 Nomineringar
Bästa ledande prestation i en TV-serie
(
Jharrel Jerome
)
Bästa nya TV-serien
Bästa biroll i en TV-serie
(
Olivia Washington
)
Bästa nya artist på TV
(
Kara Young
)
The Holdovers
4 Nomineringar | 3 Independent Spirit
Bästa manus
Bästa foto
Rising Star Award
(
Dominic Sessa
)
Bästa stödjande prestanda
(
Da'Vine Joy Randolph
)
Rotting in the Sun
3 Nomineringar
Bästa John Cassavetes
Bästa klippning
Bästa stödjande prestanda
(
Catalina Saavedra
)
Eileen
1 Nominering
Bästa stödjande prestanda
(
Marin Ireland
,
Anne Hathaway
)
Bästa regi
(
William Oldroyd
)
All of Us Strangers
3 Nomineringar
Bästa Lead Performance
(
Andrew Scott
)
Bästa regi
(
Andrew Haigh
)
Bästa film
Birth/rebirth
3 Nomineringar
Någon att se Pris
(Laura Moss)
Bästa manus
Bästa Lead Performance
(
Judy Reyes
)
Theater Camp
3 Nomineringar
Bästa klippning
Bästa första manuset
Bästa stödjande prestanda
(
Noah Galvin
)
We Grown Now
3 Nomineringar
Bästa klippning
Bästa foto
Bästa film
Upon Entry
3 Nomineringar
Bästa debutfilm
Bästa klippning
Bästa första manuset
Beef
2 Nomineringar | 1 Independent Spirit
Bästa ledande prestation i en TV-serie
(
Steven Yeun
)
Bästa ledande prestation i en TV-serie
(
Ali Wong
)
Bästa nya TV-serien
Crónicas de una santa errante
3 Nomineringar
Bästa debutfilm
Bästa foto
Bästa första manuset
Monica
2 Nomineringar
Bästa foto
Bästa Lead Performance
(
Trace Lysette
)
Shrinking
0 Nomineringar
Bästa biroll i en TV-serie
(
Luke Tennie
,
Jessica Williams
)
Bottoms
2 Nomineringar
Bästa manus
Rising Star Award
(
Marshawn Lynch
)
Fremont
2 Nomineringar | 1 Independent Spirit
Bästa John Cassavetes
Rising Star Award
(
Anaita Wali Zada
)
Earth Mama
2 Nomineringar
Bästa debutfilm
Rising Star Award
(
Tia Nomore
)
All Dirt Roads Taste of Salt
2 Nomineringar
Bästa debutfilm
Bästa foto
A Thousand and One
2 Nomineringar | 1 Independent Spirit
Bästa Lead Performance
(
Teyana Taylor
)
Bästa debutfilm
Mountains
2 Nomineringar | 1 Independent Spirit
Någon att se Pris
(Monica Sorelle)
Rising Star Award
(
Atibon Nazaire
)
The Changeling
2 Nomineringar
Bästa biroll i en TV-serie
(
Adina Porter
)
Bästa nya artist på TV
(
Clark Backo
)
Dreaming Whilst Black
2 Nomineringar
Bästa nya TV-serien
Bästa nya artist på TV
(
Adjani Salmon
)
Swarm
2 Nomineringar
Bästa biroll i en TV-serie
(
Billie Eilish
)
Bästa ledande prestation i en TV-serie
(
Dominique Fishback
)
Slip
2 Nomineringar
Bästa ledande prestation i en TV-serie
(
Zoe Lister Jones
)
Bästa nya TV-serien
Dear Mama
1 Nominering | 1 Independent Spirit
Bästa nya serie utan dokument eller dokumentär
Tótem
1 Nominering
Bästa utländska film
Wrestlers
1 Nominering
Bästa nya serie utan dokument eller dokumentär
Stolen Youth: Inside the Cult at Sarah Lawrence
1 Nominering
Bästa nya serie utan dokument eller dokumentär
Murder in Big Horn
1 Nominering
Bästa nya serie utan dokument eller dokumentär
Deadlocked: How America Shaped the Supreme Court
1 Nominering
Bästa nya serie utan dokument eller dokumentär
How to Blow Up a Pipeline
1 Nominering | 1 Independent Spirit
Bästa klippning
Lessons in Chemistry
1 Nominering
Bästa biroll i en TV-serie
(
Lewis Pullman
)
Ljuset vi inte ser
1 Nominering
Bästa nya artist på TV
(
Aria Mia Loberti
)
The Starling Girl
1 Nominering
Bästa första manuset
Memory
1 Nominering
Bästa Lead Performance
(
Jessica Chastain
)
BlackBerry
1 Nominering
Bästa stödjande prestanda
(
Glenn Howerton
)
The Unknown Country
1 Nominering
Bästa John Cassavetes
The Curse
1 Nominering
Bästa biroll i en TV-serie
(
Ben Safdie
)
Rain Dogs
1 Nominering
Bästa biroll i en TV-serie
(
Jack Farthing
)
Will Trent
1 Nominering
Bästa ledande prestation i en TV-serie
(
Ramon Rodriguez
)
A Small Light
1 Nominering
Bästa ledande prestation i en TV-serie
(
Bel Powley
)
Mrs. Davis
1 Nominering
Bästa ledande prestation i en TV-serie
(
Betty Gilpin
)
A Murder at the End of the World
1 Nominering
Bästa ledande prestation i en TV-serie
(
Emma Corrin
)
The Feeling That the Time for Doing Something Has Passed
1 Nominering
Någon att se Pris
(Joanna Arnow)
Joonam
1 Nominering
Truer Than Fiction Award
Lakota Nation vs. United States
1 Nominering
Truer Than Fiction Award
Unseen
1 Nominering | 1 Independent Spirit
Truer Than Fiction Award
Showing Up
1 Nominering | 1 Independent Spirit
Bästa Robert Altman
Anatomy of a Fall
1 Nominering | 1 Independent Spirit
Bästa utländska film
The Artifice Girl
1 Nominering
Bästa John Cassavetes
Cadejo Blanco
1 Nominering
Bästa John Cassavetes
The Mother of All Lies
1 Nominering
Bästa Dokumentär
Kokomo City
1 Nominering
Bästa Dokumentär
Going to Mars: The Nikki Giovanni Project
1 Nominering
Bästa Dokumentär
Bye Bye Tibériade
1 Nominering
Bästa Dokumentär
Four Daughters
1 Nominering | 1 Independent Spirit
Bästa Dokumentär
The Zone of Interest
1 Nominering
Bästa utländska film
Mami Wata
1 Nominering
Bästa utländska film
Godland
1 Nominering
Bästa utländska film
https://unopeliculas.com
Sekretess och cookies: Denna webbplats använder cookies. Genom att fortsätta använda denna webbplats accepterar du dess användning.
För mer information, inklusive hur du kontrollerar cookies, se här:
Sekretess och cookies
.
Cerrar y Aceptar