Español
English
Svenska
Français
Português
UTMÄRKELSER
OSCARS
GOLDEN GLOBES
GULDBAGGEN
VISA ALLA
PLATTFORMAR
NETFLIX
AMAZON PRIME
HBO
DISNEY+
APPLE TV+
YOUTUBE PREMIUM
LAND
NETFLIX
GENRES
OSCARSGALAN 2024
GOLDEN GLOBE 2024
BOX-OFFICE
|
SAG 2024
|
INDEPENDENT SPIRIT 2024
|
GOLDEN GLOBE-GALAN 2024
|
EMMY-GALAN 2023
|
BAFTA-GALAN 2024 (NOM.)
|
FILMFESTIVALEN I SUNDANCE-GALAN 2024
|
GOYA-GALAN 2024
|
CRITICS CHOICE AWARD-GALAN 2024
|
Filmfestivalen i Sitges-galan 2022
Alla utgåvor »
1968
1969
1970
1971
1972
1973
1974
1975
1976
1977
1978
1979
1980
1981
1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
Se utmärkelser per kategori
Svetlonoc
4 Nomineringar | 4 Filmfestivalen i Sitges
Bästa film
Bästa regi
(
Tereza Nvotová
)
Bästa kvinnliga huvudroll
Silver Méliès Award för bästa fantastiska genrefilm
Sisu
4 Nomineringar | 4 Filmfestivalen i Sitges
Bästa film
Bästa manliga huvudroll
Bästa foto
Bästa filmmusik
Irati
3 Nomineringar | 2 Filmfestivalen i Sitges
Bästa film
Bästa specialeffekter
Publikpriset
Pearl
3 Nomineringar | 2 Filmfestivalen i Sitges
Bästa film
Bästa regi
(
Ti West
)
Bästa kvinnliga huvudroll
Project Wolf Hunting
3 Nomineringar | 2 Filmfestivalen i Sitges
Bästa film
Specialjurypriset
Bästa specialeffekter
Ruva
2 Nomineringar | 1 Filmfestivalen i Sitges
Bästa film
Bästa specialeffekter
Rökning orsakar hosta
2 Nomineringar | 1 Filmfestivalen i Sitges
Bästa film
Bästa manus
Huesera: The Bone Woman
2 Nomineringar | 1 Filmfestivalen i Sitges
Bästa film
Filmkritikerförbundet (FIPRESCI)
Otroligt men sant
2 Nomineringar | 1 Filmfestivalen i Sitges
Bästa film
Bästa manus
Something in the Dirt
2 Nomineringar | 1 Filmfestivalen i Sitges
Bästa film
Filmkritikerförbundet (FIPRESCI)
You Won\'t Be Alone
2 Nomineringar | 1 Filmfestivalen i Sitges
Bästa film
Carnet Jove Jurypris för bästa film
The Newt Congress
2 Nomineringar | 2 Filmfestivalen i Sitges
Filmkritikerförbundet (FIPRESCI)
Bästa kortfilm
La machine d'Alex
2 Nomineringar | 1 Filmfestivalen i Sitges
Bästa kortfilm
Silver Méliès Award för bästa fantastiska genrekortfilm
The Roundup
2 Nomineringar | 1 Filmfestivalen i Sitges
Orbit-sektionen - Bästa film
Section Focus Focussia - Bästa asiatiska filmen
Leonor Will Never Die
2 Nomineringar | 1 Filmfestivalen i Sitges
Noves Visions Section - Bästa film
Noves Visions Section - Bästa regi
(
Martika Ramirez Escobar
)
Tornar a Casa
2 Nomineringar | 2 Filmfestivalen i Sitges
SGAE Nova Autoría Award för bästa regi
(
Ariadna Pastor
)
SGAE Nova Autoria Award för bästa manus
V/H/S/99
1 Nominering
Midnight X-Treme Section - Bästa film
Unicorn Wars
1 Nominering
Bästa film
Asombrosa Elisa
1 Nominering
Bästa film
Final Cut
1 Nominering
Bästa film
Emily
1 Nominering
Bästa film
Enys Men
1 Nominering
Bästa film
Everything Will Be Ok
1 Nominering
Bästa film
Flux Gourmet
1 Nominering
Bästa film
La piedad
1 Nominering
Bästa film
La tour
1 Nominering
Bästa film
De fem djävlarna
1 Nominering
Bästa film
Medusa Deluxe
1 Nominering
Bästa film
Marerittet
1 Nominering
Bästa film
Nocebo
1 Nominering
Bästa film
Nos Cérémonies
1 Nominering
Bästa film
Resurrection
1 Nominering
Bästa film
Speak No Evil
1 Nominering
Bästa film
Koputus
1 Nominering
Bästa film
The Origin
1 Nominering
Bästa film
Tropique
1 Nominering
Bästa film
Vesper
1 Nominering
Bästa film
Viejos
1 Nominering
Bästa film
Venus
1 Nominering
Bästa film
Bones and All
1 Nominering
Bästa film
After Yang
1 Nominering
Bästa film
Oegye+in 1bu
1 Nominering
Bästa film
The Midnight Club
1 Nominering
Bästa film
Cerdita
1 Nominering
Bästa film
¡García!
1 Nominering
Bästa film
Halloween Ends
1 Nominering
Bästa film
Historias para no dormir: El televisor
1 Nominering
Bästa film
Historias para no dormir: El trasplante
1 Nominering
Bästa film
Historias para no dormir: La alarma
1 Nominering
Bästa film
Historias para no dormir: La pesadilla
1 Nominering
Bästa film
L'année du requin
1 Nominering
Bästa film
La exorcista
1 Nominering
Bästa film
La niña de la comunión
1 Nominering
Bästa film
Mantícora
1 Nominering
Bästa film
Dark Glasses
1 Nominering
Bästa film
Shin Ultraman
1 Nominering
Bästa film
Deadstream
1 Nominering | 1 Filmfestivalen i Sitges
Panoramasektionen - Bästa film
A Wounded Fawn
1 Nominering
Panoramasektionen - Bästa film
Harum Malam
1 Nominering
Panoramasektionen - Bästa film
Carnifex
1 Nominering
Panoramasektionen - Bästa film
Deep Fear
1 Nominering
Panoramasektionen - Bästa film
Family Dinner
1 Nominering
Panoramasektionen - Bästa film
Glorious
1 Nominering
Panoramasektionen - Bästa film
Kids vs. Aliens
1 Nominering
Panoramasektionen - Bästa film
Mal de ojo
1 Nominering
Panoramasektionen - Bästa film
Megalomaniac
1 Nominering
Panoramasektionen - Bästa film
Polaris
1 Nominering
Panoramasektionen - Bästa film
Piove
1 Nominering
Panoramasektionen - Bästa film
Rubikon
1 Nominering
Panoramasektionen - Bästa film
Pengabdi Setan 2: Communion
1 Nominering
Panoramasektionen - Bästa film
Shepherd
1 Nominering
Panoramasektionen - Bästa film
Slash/Back
1 Nominering
Panoramasektionen - Bästa film
Tales from the Occult
1 Nominering
Panoramasektionen - Bästa film
The Harbinger
1 Nominering
Panoramasektionen - Bästa film
Din dzi ling
1 Nominering
Panoramasektionen - Bästa film
The Breach
1 Nominering
Panoramasektionen - Bästa film
Beung Kan
1 Nominering
Panoramasektionen - Bästa film
What to Do with the Dead Kaiju?
1 Nominering
Panoramasektionen - Bästa film
Kommunioun
1 Nominering
Panoramasektionen - Bästa film
La otra forma
1 Nominering | 1 Filmfestivalen i Sitges
Bästa animerade film
Batorukurai
1 Nominering
Bästa animerade film
Blue Thermal
1 Nominering
Bästa animerade film
Bokura no Yoake
1 Nominering
Bästa animerade film
Ikuta no kita
1 Nominering
Bästa animerade film
Inu-ô
1 Nominering
Bästa animerade film
Knorr
1 Nominering
Bästa animerade film
Princesse Dragon
1 Nominering
Bästa animerade film
Ramayana, Shree Ram Katha (Ramayana - Rama Ouji Densetsu) (Ramayana: The Legend of Prince Rama)
1 Nominering
Bästa animerade film
Pobre diablo
1 Nominering
Bästa animerade film
Psychonauts, The Forgotten Children
1 Nominering
Bästa animerade film
Ai no Utagoe o Kikasete
1 Nominering
Bästa animerade film
Écorchée
1 Nominering | 1 Filmfestivalen i Sitges
Bästa animerade kortfilm
Amok
1 Nominering
Bästa animerade kortfilm
Ashkasha
1 Nominering
Bästa animerade kortfilm
Drifter
1 Nominering
Bästa animerade kortfilm
Drone
1 Nominering
Bästa animerade kortfilm
El after del mundo
1 Nominering
Bästa animerade kortfilm
El matí del senyor Xifró
1 Nominering
Bästa animerade kortfilm
Krasue
1 Nominering
Bästa animerade kortfilm
La pursé
1 Nominering
Bästa animerade kortfilm
Louis I. King of the Sheep
1 Nominering
Bästa animerade kortfilm
Lucky Man
1 Nominering
Bästa animerade kortfilm
Miracasas
1 Nominering
Bästa animerade kortfilm
Mon tigre
1 Nominering
Bästa animerade kortfilm
Scale
1 Nominering
Bästa animerade kortfilm
The Invention of Less
1 Nominering
Bästa animerade kortfilm
The Past
1 Nominering
Bästa animerade kortfilm
Le temple
1 Nominering
Bästa animerade kortfilm
Birdboy (S)
1 Nominering
Bästa animerade kortfilm
Decorado
1 Nominering
Bästa animerade kortfilm
Homeless Home (S)
1 Nominering
Bästa animerade kortfilm
Sangre de unicornio
1 Nominering
Bästa animerade kortfilm
Ad inferos
1 Nominering
Bästa kortfilm
Alegrías riojanas
1 Nominering
Bästa kortfilm
Creator
1 Nominering
Bästa kortfilm
Ding-Dong Challenge
1 Nominering
Bästa kortfilm
El umbral
1 Nominering
Bästa kortfilm
Family Night
1 Nominering
Bästa kortfilm
From Beyond
1 Nominering
Bästa kortfilm
Gnomes
1 Nominering
Bästa kortfilm
Good Boy
1 Nominering
Bästa kortfilm
Hantu
1 Nominering
Bästa kortfilm
La nueva
1 Nominering
Bästa kortfilm
Legs
1 Nominering
Bästa kortfilm
Mermaid Killer
1 Nominering
Bästa kortfilm
New Babylon
1 Nominering
Bästa kortfilm
Paralelos
1 Nominering
Bästa kortfilm
Point Jordan
1 Nominering
Bästa kortfilm
Psicario
1 Nominering
Bästa kortfilm
Reptile
1 Nominering
Bästa kortfilm
Solo hay una
1 Nominering
Bästa kortfilm
Takbir
1 Nominering
Bästa kortfilm
The 6 Relics of Helena Mason
1 Nominering
Bästa kortfilm
The Ballad of Maddog Quinn
1 Nominering
Bästa kortfilm
The Fore-men
1 Nominering
Bästa kortfilm
Kurentova Luna: Ritual
1 Nominering
Bästa kortfilm
Underneath
1 Nominering
Bästa kortfilm
Zombie Meteor
1 Nominering
Bästa kortfilm
Jerk
1 Nominering | 1 Filmfestivalen i Sitges
Noves Visions Section - Bästa film
ARDE!
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa film
Blaze
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa film
Mrak
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa film
Demigod: The Legend Begins
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa film
Domingo y la niebla
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa film
Jacky Caillou
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa film
La Montagne
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa film
La paradoja de Antares
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa film
LOLA
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa film
Nanny
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa film
Piaffe
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa film
Saloum
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa film
The Fifth Thoracic Vertebra
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa film
Unidentified Objects
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa film
Wir könnten genauso gut tot sein
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa film
Zalava
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa film
Brian and Charles
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa film
Petite fleur
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa film
Flashback Before Death
1 Nominering | 1 Filmfestivalen i Sitges
Noves Visions Section - Bästa kortfilm
Sissy
1 Nominering | 1 Filmfestivalen i Sitges
Midnight X-Treme Section - Bästa film
Christmas Bloody Christmas
1 Nominering
Midnight X-Treme Section - Bästa film
Kappei
1 Nominering
Midnight X-Treme Section - Bästa film
MexZombies
1 Nominering
Midnight X-Treme Section - Bästa film
The Lair
1 Nominering
Midnight X-Treme Section - Bästa film
Mole Song Final
1 Nominering
Midnight X-Treme Section - Bästa film
Flesh Eater
1 Nominering
Midnight X-Treme Section - Bästa film
Hard Rock Zombies
1 Nominering
Midnight X-Treme Section - Bästa film
H4Z4RD (Hazard)
1 Nominering | 1 Filmfestivalen i Sitges
Orbit-sektionen - Bästa film
A Man of Reason
1 Nominering
Orbit-sektionen - Bästa film
Bad City
1 Nominering
Orbit-sektionen - Bästa film
Detective vs Sleuths
1 Nominering
Orbit-sektionen - Bästa film
Diabolik
1 Nominering
Orbit-sektionen - Bästa film
Bisangsuneon
1 Nominering
Orbit-sektionen - Bästa film
Hunt
1 Nominering
Orbit-sektionen - Bästa film
The Stranger
1 Nominering
Orbit-sektionen - Bästa film
The Beasts
1 Nominering
Orbit-sektionen - Bästa film
El semblante
1 Nominering | 1 Filmfestivalen i Sitges
Brigadoon Award för bästa kortfilm
Sweet Side
1 Nominering | 1 Filmfestivalen i Sitges
SGAE Nova Autoria Award för bästa originalmusik
Jurassic Punk
1 Nominering | 1 Filmfestivalen i Sitges
Carnet Jove Jurypris för bästa film
The Price We Pay
1 Nominering
Midnight X-Treme Section - Bästa film
https://unopeliculas.com
Sekretess och cookies: Denna webbplats använder cookies. Genom att fortsätta använda denna webbplats accepterar du dess användning.
För mer information, inklusive hur du kontrollerar cookies, se här:
Sekretess och cookies
.
Cerrar y Aceptar