Español
English
Svenska
Français
Português
UTMÄRKELSER
OSCARS
GOLDEN GLOBES
GULDBAGGEN
VISA ALLA
PLATTFORMAR
NETFLIX
AMAZON PRIME
HBO
DISNEY+
APPLE TV+
YOUTUBE PREMIUM
LAND
NETFLIX
GENRES
OSCARSGALAN 2024
GOLDEN GLOBE 2024
BOX-OFFICE
|
SAG 2024
|
INDEPENDENT SPIRIT 2024
|
GOLDEN GLOBE-GALAN 2024
|
EMMY-GALAN 2023
|
BAFTA-GALAN 2024 (NOM.)
|
FILMFESTIVALEN I SUNDANCE-GALAN 2024
|
GOYA-GALAN 2024
|
CRITICS CHOICE AWARD-GALAN 2024
|
Filmfestivalen i Sitges-galan 2023
Alla utgåvor »
1968
1969
1970
1971
1972
1973
1974
1975
1976
1977
1978
1979
1980
1981
1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
Se utmärkelser per kategori
Vincent Must Die
3 Nomineringar | 2 Filmfestivalen i Sitges
Bästa film
Bästa manliga huvudroll
Bästa nya regissör
(
Stéphan Castang
)
La Morsure
3 Nomineringar | 2 Filmfestivalen i Sitges
Bästa film
Bästa foto
Silver Méliès Award för bästa fantastiska genrefilm
Club Zero
2 Nomineringar | 1 Filmfestivalen i Sitges
Bästa film
Bästa filmmusik
Universalteorin
2 Nomineringar | 1 Filmfestivalen i Sitges
Bästa film
Filmkritikerförbundet (FIPRESCI)
Műanyag égbolt
2 Nomineringar
Bästa film
Bästa animerade film
Late Night with the Devil
2 Nomineringar | 1 Filmfestivalen i Sitges
Bästa film
Bästa manus
Robot Dreams
2 Nomineringar
Bästa film
Bästa animerade film
Riddle of Fire
2 Nomineringar | 1 Filmfestivalen i Sitges
Bästa film
Särskilt omnämnande
Moscas
2 Nomineringar | 1 Filmfestivalen i Sitges
Bästa film
Särskilt omnämnande
The Seeding
2 Nomineringar | 1 Filmfestivalen i Sitges
Bästa film
Bästa kvinnliga huvudroll
When Evil Lurks
2 Nomineringar | 2 Filmfestivalen i Sitges
Bästa film
Blood Window Award för bästa film
The Animal Kingdom
2 Nomineringar | 1 Filmfestivalen i Sitges
Bästa film
Bästa specialeffekter
Augure
2 Nomineringar | 1 Filmfestivalen i Sitges
Bästa film
Bästa regi
(
Baloji
)
Stopmotion
2 Nomineringar | 1 Filmfestivalen i Sitges
Bästa film
Specialjurypriset
Vermin
2 Nomineringar | 1 Filmfestivalen i Sitges
Bästa film
Specialjurypriset
Vampire humaniste cherche suicidaire consentant
2 Nomineringar | 1 Filmfestivalen i Sitges
New Visions Section - Särskilt omnämnande
Noves Visions Section - Bästa film
Mimì - Il principe delle tenebre
2 Nomineringar | 1 Filmfestivalen i Sitges
Noves Visions Section - Bästa film
New Visions Section - Särskilt omnämnande
The Roundup: No Way Out
2 Nomineringar | 1 Filmfestivalen i Sitges
Orbit-sektionen - Bästa film
Section Focus Focussia - Bästa asiatiska filmen
Átjáróház
2 Nomineringar | 1 Filmfestivalen i Sitges
Noves Visions Section - Bästa film
New Visions Section - Särskilt omnämnande
Stric
2 Nomineringar | 1 Filmfestivalen i Sitges
Noves Visions Section - Bästa film
Noves Visions Section - Bästa regi
(
David Kapac
)
Cultes
2 Nomineringar | 1 Filmfestivalen i Sitges
Noves Visions Section - Bästa kortfilm
Silver Méliès Award för bästa fantastiska genrekortfilm
Pojken och hägern
1 Nominering
Bästa film
Topakk
1 Nominering
Midnight X-Treme Section - Bästa film
Salem
1 Nominering
Bästa film
Aliens Abducted My Parents and Now I Feel Kinda Left Out
1 Nominering
Bästa film
Awareness
1 Nominering
Bästa film
Wake Up
1 Nominering
Bästa film
Killing Romance
1 Nominering
Bästa film
There\'s Something in the Barn
1 Nominering
Bästa film
It Lives Inside
1 Nominering
Bästa film
Blood
1 Nominering
Bästa film
Les chambres rouges
1 Nominering
Bästa film
Amelia's Children
1 Nominering
Bästa film
Conann
1 Nominering
Bästa film
La espera
1 Nominering
Bästa film
Tiger Stripes
1 Nominering
Bästa film
Jam
1 Nominering
Bästa film
Divinity
1 Nominering
Bästa film
Kubi
1 Nominering
Bästa film
La ermita
1 Nominering
Bästa film
Mina ni Ko Are
1 Nominering
Bästa film
Sorcery
1 Nominering
Bästa film
Syster Död
1 Nominering
Bästa film
In Flames
1 Nominering
Bästa film
Acide
1 Nominering
Bästa film
Snöns brödraskap
1 Nominering
Bästa film
Poor Things
1 Nominering
Bästa film
The Toxic Avenger
1 Nominering
Bästa film
Godless: The Eastfield Exorcism
1 Nominering | 1 Filmfestivalen i Sitges
Panoramasektionen - Bästa film
Tony, Shelly och det magiska ljuset
1 Nominering | 1 Filmfestivalen i Sitges
Bästa animerade film
Shen Hai
1 Nominering
Bästa animerade film
Four Souls of Coyote
1 Nominering
Bästa animerade film
Heavies tendres
1 Nominering
Bästa animerade film
Komada Jôryûsho e Yôkoso
1 Nominering
Bästa animerade film
Kagami no Kojō
1 Nominering
Bästa animerade film
Mars Express
1 Nominering
Bästa animerade film
Sand Land
1 Nominering
Bästa animerade film
Ghost of the Dark Path
1 Nominering | 1 Filmfestivalen i Sitges
Bästa animerade kortfilm
Nezumikozo Jirokichi
1 Nominering
Bästa animerade kortfilm
The Smile
1 Nominering
Bästa animerade kortfilm
Wǎng shén zhī yè
1 Nominering
Bästa animerade kortfilm
Astoria
1 Nominering
Bästa animerade kortfilm
Garden of Remembrance
1 Nominering
Bästa animerade kortfilm
Sweet Like Lemons
1 Nominering
Bästa animerade kortfilm
De Imperio
1 Nominering
Bästa animerade kortfilm
Eeva
1 Nominering
Bästa animerade kortfilm
Drijf
1 Nominering
Bästa animerade kortfilm
La Grande Arche
1 Nominering
Bästa animerade kortfilm
Flite
1 Nominering
Bästa animerade kortfilm
To bird or not to bird
1 Nominering
Bästa animerade kortfilm
Radio-Pilotis
1 Nominering
Bästa animerade kortfilm
Bye Bear
1 Nominering
Bästa animerade kortfilm
La última historia
1 Nominering
Bästa animerade kortfilm
Ik ben geen robot
1 Nominering | 1 Filmfestivalen i Sitges
Bästa kortfilm
Abominations
1 Nominering
Bästa kortfilm
Ahora vuelvo
1 Nominering
Bästa kortfilm
Bloody Fury
1 Nominering
Bästa kortfilm
Callus
1 Nominering
Bästa kortfilm
Escape Attempt
1 Nominering
Bästa kortfilm
Eyestring
1 Nominering
Bästa kortfilm
Fishmonger
1 Nominering
Bästa kortfilm
Hito
1 Nominering
Bästa kortfilm
Honk
1 Nominering
Bästa kortfilm
Intercanvi (Intercambio)
1 Nominering
Bästa kortfilm
Paragon
1 Nominering
Bästa kortfilm
Pesudo
1 Nominering
Bästa kortfilm
Stop Dead
1 Nominering
Bästa kortfilm
Storm
1 Nominering
Bästa kortfilm
Sugar Rag
1 Nominering
Bästa kortfilm
The Many Worlds of George Goodman
1 Nominering
Bästa kortfilm
The Shore
1 Nominering
Bästa kortfilm
Moon Garden
1 Nominering | 1 Filmfestivalen i Sitges
Noves Visions Section - Bästa film
Embryo Larva Butterfly
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa film
Hundreds of Beavers
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa film
In My Mother's Skin
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa film
La última noche de Sandra M.
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa film
Luka
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa film
Mondays: See You 'This' Week!
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa film
Monolith
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa film
Losmen Melati
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa film
My Animal
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa film
Pandemonium
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa film
Raging Grace
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa film
River
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa film
Cenaze
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa film
Nähtamatu võitlus
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa film
Läif a Séil
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa film
Where the Devil Roams
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa film
Le Vourdalak
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa film
The Old Young Crow
1 Nominering | 1 Filmfestivalen i Sitges
Noves Visions Section - Bästa kortfilm
A Kind Of Girl Who Knows Blanche
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa kortfilm
Coletânea de Histórias Extremamente Curtas
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa kortfilm
Days of Spring
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa kortfilm
Gable
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa kortfilm
Half-Dream
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa kortfilm
Mothers and Monsters
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa kortfilm
Pruning
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa kortfilm
Retrodreaming
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa kortfilm
Spoor
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa kortfilm
Zero at the Bone
1 Nominering
Noves Visions Section - Bästa kortfilm
Os reviento
1 Nominering | 1 Filmfestivalen i Sitges
Midnight X-Treme Section - Bästa film
All You Need Is Blood
1 Nominering
Midnight X-Treme Section - Bästa film
Kill
1 Nominering
Midnight X-Treme Section - Bästa film
Mad Cats
1 Nominering
Midnight X-Treme Section - Bästa film
The Wrath of Becky
1 Nominering
Midnight X-Treme Section - Bästa film
Winnie the Pooh: Blood and Honey
1 Nominering
Midnight X-Treme Section - Bästa film
The Well
1 Nominering
Midnight X-Treme Section - Bästa film
The Last Stop in Yuma County
1 Nominering | 1 Filmfestivalen i Sitges
Orbit-sektionen - Bästa film
Black Flies
1 Nominering
Orbit-sektionen - Bästa film
Concrete Utopia
1 Nominering
Orbit-sektionen - Bästa film
Diabolik - Ginko all'attacco!
1 Nominering
Orbit-sektionen - Bästa film
Jackdaw
1 Nominering
Orbit-sektionen - Bästa film
Jericho Ridge
1 Nominering
Orbit-sektionen - Bästa film
The Extortion
1 Nominering
Orbit-sektionen - Bästa film
Lumberjack the Monster
1 Nominering
Orbit-sektionen - Bästa film
Olbbaemi
1 Nominering
Orbit-sektionen - Bästa film
Ming On
1 Nominering
Orbit-sektionen - Bästa film
Night of the Hunted
1 Nominering
Orbit-sektionen - Bästa film
Propriedade
1 Nominering
Orbit-sektionen - Bästa film
Smugglers
1 Nominering
Orbit-sektionen - Bästa film
The Childe
1 Nominering
Orbit-sektionen - Bästa film
Where the Wind Blows
1 Nominering
Orbit-sektionen - Bästa film
https://unopeliculas.com
Sekretess och cookies: Denna webbplats använder cookies. Genom att fortsätta använda denna webbplats accepterar du dess användning.
För mer information, inklusive hur du kontrollerar cookies, se här:
Sekretess och cookies
.
Cerrar y Aceptar